2010-11-10 13:00

Arrangörer i Newbody Cup

Här kommer uppdaterad information samt gruppindelning för steg 2 i den rikstäckande ungdomsturneringen Newbody Cup.

Grupper som fortfarande saknar arrangör kan ansöka om arrangemanget genom att mejla till anders.mork@innebandy.se.

Steg 2 ska spelas i första hand vecka 48.

I pojkklasserna är spelas steg 2 i åtta grupper och varje gruppsegrare går till slutspelet i Falun 4-5 mars 2011. På flicksidan går ettan och tvåan vidare till slutspelet.



Flickor 15 år
 
Grupp A  (arr: Hudik/Björkberg IBK)
IBF Dalen
Hudik/Björkberg IBK
IBF Falun Ungdom

Grupp B (arr: IBK Lockerud Ungdom)
Skattkärrs IK
Hagfors IF Ungdom
IBK Lockerud Ungdom
Hovshaga AIF

Grupp C (arr: Täby IS IBF)
Täby IS IBF
Täby FC
Visby IBK

Grupp D (arr: Vinbergs IBS)
Lindås IBK
Pixbo Wallenstam IBF
Vinbergs IBS
Malmö FBC


Flickor 14 år
 
Grupp A (arr: Gävle GIK)
Holmsund City IBC
Gävle GIK
Per Ols IBF
FBC Uppsala Ungdom

Grupp B (arr: Bele Barkarby IF IBF)
FBI Tullinge
Hässelby SK IBK
Bele Barkarby IF IBF
Segrare Grupp 8 (spelas 14/11)

Grupp C (arr: IBK Lockerud Mariestad)
Linköping IBK Ungdom
Skoghalls IBK
IBK Lockerud Mariestad
Floda IBK

Grupp D (arr: Färjestadens IBK)
Färjestadens IBK
Älmhults IBK
Pixbo Wallenstam IBF
Munka-Ljungby IBK 


Flickor 13 år
 
Grupp A 
(arr: Ankarsviks BK)
Holmsund City IBC
Ankarsviks BK
Sten Sture BK
GS 86 AIF
Hagfors IF Ungdom

Grupp B  (arr: Nykvarns IF)
Täby IS IBF
FBI Tullinge
Bele Barkarby IF IBF
Nykvarns IF

Grupp C (arr: Partille IBS)
Östra SK
Kärra IBK
FBC Lerum
Partille IBS

Grupp D (arr: IBK Vöikers)
IBK Vöikers
Färjestadens IBK
Segrare Grupp 16 (spelas 7/11)
Lugi IBK

 

Bild från slutspelet 2010. Foto: Anders Mörk.



Pojkar 15 år
 
Grupp A
(arr: Holmsund City IBC)
Umeå City IBF
Holmsund City IBC
Ankarsviks BK

Grupp B (arr: Gävle GIK)
Gävle GIK
Samuelsdals IF
Hagunda IF

Grupp C (arr: Järfälla IBK)
Salems IF
Järfälla IBK
Tyresö Trollbäcken IBK

Grupp D (arr: Linköping IBK Ungdom)
Rotebro IS IBK
Täby IS IBF
Södertälje IBK
Linköping IBK Ungdom

Grupp E (arr: Västerås IBF Ungdom)
Västerås IBF Ungdom
Lillån IBK
Arvika IBF

Grupp F (arr: Färjestadens IBK)
Jönköpings IK
Färjestadens IBK
Carlshamns IBK

Grupp G (arr: Pixbo Wallenstam IBF)
IBK Vänersborg
Pixbo Wallenstam IBF
Lindås IBK

Grupp H (arr: FC Helsingborg)
Lindome IBK
Onsala IBK
FC Helsingborg
Malmö FBC

 
Pojkar 14 år
 
Grupp A (arr: IBC Hernösand)
IBK Dalen
IBC Hernösand
IBK Runsten
IBF Falun Ungdom

Grupp B (arr: Västerås IBF Ungdom)
IK Sirius IBK
Västerås IBF Ungdom
Skoghalls IBK

Grupp C (arr: LEDIG)
Järfälla IBK
Täby IS IBF
Farsta IBK

Grupp D (arr: Linköping IBK Ungdom)
Tyresö Trollbäcken IBK
Segrare Grupp 13 (spelas 27/11)
Linköping IBK Ungdom


Grupp E (arr: Östra SK)
Skövde IBF
Östra SK
Färjestadens IBK

Grupp F (arr: Marstrands IBK)
Marstrands IBK
Segrare Grupp 18 (spelas 14/11)
Lindås IBK
IBF Älvstranden

Grupp G (arr: Warberg IBF)
Varla IBK
Warberg IBF
Capricorn IC

Grupp H (arr: Malmö FBC)
FBC Engelholm Ungdom
Malmö FBC
Gårdarike IBK 


Pojkar 13 år
 
Grupp A
(arr: Umeå City IBF)
Umeå City IBF
Umeå City IBF 2
IBK Aston

Grupp B (arr: Skälby IBK)
Per Ols IBF
FBC Uppsala Ungdom
Skälby IBK

Grupp C (arr: LEDIG)
Bele Barkarby IF IBF
Åkersberga IBF
Nacka Wallenstam IBK

Grupp D (arr: Nykvarns IF)
Farsta IBK
Täby FC
Nykvarns IF

Grupp E (arr: GS 86 AIF)
GS 86 AIF
Skoghalls IBK
Linköping IBK Ungdom

Grupp F (arr: Varla IBK)
IBK Lockerud Mariestad
IBK Vöikers
Varla IBK

Grupp G (arr: Marstrands IBK)
Marstrands IBK
Floda IBK
Pixbo Wallenstam IBK

Grupp H (arr: LEDIG)
FBC Engelholm Ungdom
Bjärreds IBK
Höllvikens IBF

 

 


Författare: Klas Pettersson