2006-05-08 11:17

Koll på elitserietrupperna

Det är full fart på den berömda övergångskarusellen så här års. Har du inte hängt med riktigt eller vill du friska upp minnet? innebandy.se summerar alla förändringar i elitserietrupperna på både dam- och herrsidan.

I summeringen har vi tagit med de övergångar som dagspressen har rapporterat som ”klara” och/eller de fall där vi har fått pressmeddelande direkt från aktuell förening. Dessutom har vi försökt få fram så mycket information som möjligt direkt från klubbarna när det gäller andra förändringar i trupperna (spelare som slutar, trappar ner, tar uppehåll eller juniorspelare som flyttas upp i A-truppen o s v ). Vi poängterar även att spelarna i summeringen inte nödvändigtvis är spelklara för sin nya förening.

Har vi missat något från er förening? Mejla till Klas Pettersson.

Uppdaterat 2006-05-16 kl. 11.07
 

D  A  M  E  R


 Balrog Botkyrka
 Jeanette Giörtz (slutar), Laura Tomatis (UHC Dietlikon, Schweiz), Emelie Björkman (Tunet IBK, Norge), Anna-Maria Israelsson (Råsunda IS).
 Anna Sölveskog (Huddinge IK).
 


 Boden
 
 
 


 Dalen
 Anette Lundin (IBF Falun).
 Ann Jonsson (comeback), Jennie Söderstedt (Umeå City IBK), Maria Kemi (Umeå City IBK), Frida Eriksson (Örnsköldsviks SK), Rebecca Norman (Holmsund City IBC), Malin Strömberg (Holmsund City IBC).
 Henrik Vilhelmsson och David Lundberg.


 Endre

 Elin Larsson (uppflyttad från juniorlaget), Jenny Almgren (IF Hansa-Hoburg).
 Joakim Sjöstrand.


 Engelholm
 
 

 


 Falun
 Gabriella Ludvigsson Hult (slutar), Helga Karlsson (ny klubb ej klar).
 Anette Lundin (IBK Dalen), Hannele Jansson (Hammarby IF IBF)
 Kimmy Dalbjer (coach), Camilla Granelid (tränare), Lena Birath (assisterande coach), Lennart Mehtälä  (assisterande coach).


 Hammarby

 Hannele Jansson (IBF Falun).
 


 HIBK Skellefteå
 Malin Sundberg (slutar), Jenny Lindqvist (ny klubb ej klar), Åsa Eriksson (gravid).
 Julia Hedlund (Hammarängens IBS).
 Ove Johansson (3:e säsongen), Arash Moini (3:e säsongen).


 Iksu

 Martina Söderqvist (Örnsköldsviks SK), Elin Magnusson (Örnsköldsviks SK).
 
Curt Söderström (tränare), Peter Grubbström (assisterande tränare).


 Karlstad
 Camilla Nilsson (Pixbo Wallenstam IBK), Kristina Dahlén (slutar).
 Sofia Kristoffersson (BKI Sunnanå).
 Ej klart.


 Kumla
 Caroline Gellin (trappar ner).
 Alexandra Bjuhr (Lillåns IBK).
 Mikael Tivemark (huvudtränare, 9:e säsongen), Claes Wilson (assisterande tränare, 3:e säsongen), Peter Bjuhr (assisterande tränare, ny från Lillåns IBK).


 Pixbo Wallenstam
 
 Camilla Nilsson (Karlstad).

 


 Rönnby
 
 

 

 Örnsköldsvik
 
Martina Söderqvist (Iksu), Elin Magnusson (Iksu), Frida Eriksson (IBK Dalen).
 
 Tommy Häggström (huvudtränare, ny), Johan Ahlm (assisterande tränare, ny).

 

H  E  R  R  A  R

 AIK
 Kenneth Lundqvist (slutar).
 Mikael Karlsson (Södertälje IBK), Henri Korhola (Espoon Oilers, Finland).
 Ej klart.


 Balrog Botkyrka
 
 Jonas Steffen (Kärrviolen IC).
 Ej klart.


 Caperio/Täby FC
 
 
 Magnus Jäderlund.


 Dalen
 Mats Karlsson (Västerås IBF), Jonas Eltoft (slutar).
 Ciya Hajo (Alfta IBK), Daniel Eriksson (Fredrikstad, Norge).
 Urban Karlsson (ny).


 Falun
 Pekka-Paavali Sintonen (Happee, Finland), Hannes Öhman (Storvreta IBK), Andreas Lundmark (Borlänge SK).
 Johan Asmus (Umeå City IBK), Mattias Kokkonen (Järfälla IBK), Mats Egnell (Järfälla IBK), Mattias Lindberg (Floorball Köniz, Schweiz).
 Rune Engström (ny).


 Helsingborg
 Karl-Johan Nilsson (Jönköpings IK), Stefan Magnusson (ny klubb ej klar), Mattias Kant (Förslövs IF), Peter Scheibel.
 Magnus Hallbäck (Warberg IC), Kristian Torstensson (Röke IBK), Daniel Karlsson (Åby IBK), Per Kjellgren (Åkersberga IBF), Daniel Johnsson (Karlstad IBF), Björn Jönsson (IBC Engelholm), Peter Svensson (Munka Ljungby IBK).
 Vidar Jonsson (huvudtränare), Mats Jönsson (assisterande tränare).


 Järfälla
 Mattias Kokkonen (IBF Falun), Mats Egnell (IBF Falun), Niclas Olofsson (slutar).
 Erik Svenson (Storvreta IBK), Jens Frejd (Västerås IBF), Markus Eriksson (Bro IK), Richard Björk (Västerås IBF), Joel Weiss (Hässelby SK IBK).
 Mikael Lemker.


 Jönköping
 Andreas Hedlund (Wiler-Ersigen, Schweiz), Gunnar Domeij (slutar), Kalle Ramlöv (Finspång IBK), Niklas Grek (Mullsjö AIS).
 Jarkko Lappalainen (Helsingfors IFK, Finland), Karl-Johan Nilsson (FC Helsingborg), Jussi Heikkinen (PSS, Finland), Mikael Eriksson (Umeå City IBK), Jesper Hultqvist (BIF Fagerhult).
 Mikael Hill.


 Pixbo Wallenstam
 David Jansson (blir tränare).
 
 Anders Jonsson (ny). David Jansson (ny) och Magnus Augustsson.


 Storvreta
 Dan Johansson (Basel Magic, Schweiz), Erik Svenson (Järfälla IBK), Freddi Ramsell (IK Sirius IBK), Marcus Jansson (IK Sirius IBK).
 Hannes Öhman (IBF Falun), Imad Najib (IK Sirius IBK), Zeid Momén (Finspång IBK).
 Stefan Forsman (ny).


 Warberg
 Magnus Hallbäck (FC Helsingborg).
 Viktor Petersson (uppflyttad från juniorlaget).
 Isac Carlsson (ny).


 Älvstranden
 Andreas Johansson (ny klubb ej klar).
 Kristoffer Sköld (Östra SK), Fredrik Persson, Tobias Mentzer, Simon Borbely och Marcus Kulmala (flyttas upp från juniorlaget).
 Ej klart.

 


Författare: Klas Pettersson

<div id="sj-widget"></div>

<script type="text/javascript" src="https://www.sj.se/microsite-widget/microsite-widget.min.js"></script>

<script type="text/javascript">

    (function(root) {

        var SJ = root.SJ;

        var configuration = {

            micrositeId: "79227fe7-927e-4da0-8bf3-225d396adfec",

            language: "sv"

        };

        SJ.widget.init(configuration);

    }(this));

</script>